Poul Pedersen (f. 1933)
“Z” i “En malers alfabet” Sign. på bagsiden Poul Pedersen, Paris, 1885 samt betegnet på blændrammen “Z” i “En malers alfabet” i projektet “Billeder - et billede”. Olie på lærred. 40×40.
Proveniens: Journalist Viggo Torstenssons private samling.
Moderne kunst og design, 8. december 2020