734/​1531

Frederik Rohde (b. Copenhagen 1816, d. Frederiksberg 1886)

“Udsigt mod Joenstrup Seminarium”. Sign. monogram 1850. 52×69. Damborgramme med etiket.

Udstillet: Charlottenborg 1851 nr. 178.Proveniens: Papirhandler Wilhelm Wanscher (1851), senere dennes søn kirurg Oscar Wanscher. Billedet er betegnet på blændrammen: “Tilhører Dr. med. Oscar Wanscher”.Joenstrup eller Jonstrup seminarium er Danmarks ældste. Det begyndte sin virksomhed i 1791 på Blågård, en 1600-tals lystejendom, hvis hovedbygning lå ved det nuværende Slotsgade mellem Nørrebrogade og Baggesensgade. I 1807 blev bygningerne ødelagt under englændernes bombardement, og man flyttede derfor i 1809 seminariet til Jonstrup ved Lyngby, hvor staten erhvervede en gammel klædefabrik, hvis hovedbygning nu omdannedes til skole. Her var der plads til både lærer- og elevboliger, og stedet udviklede sig til et lille sluttet samfund i de skønne, landlige omgivelser, hvor man med ombygninger forblev til langt op i 1900-tallet, indtil en ny seminariebygning opførtes i Fortunbyen i Lyngby.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 8 September 2004

Category
Estimate

60,000 DKK

Sold

Price realised

60,000 DKK