2433/111
Japansk fad af mixed metal: jern med dekoration i relief af delvist forgyldt bronze med blæksprutte der overfalder to fiskere. Mærket Tōzen'in Misumori. Meiji 1852–1912. Vægt 8050 g. Diam. 45 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering