2140/​794

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Staved Teak”. En stor, rektangulær bakke af massiv, stavlimet teak. Stemplet Staved Teak, Dansk Designs, Danmark, IHQ. H. 4,5. L. 56. B. 32,5.

Mindre brugspatina, herunder ridser, mærker og enkelte hak.

Moderne kunst og design, 5. oktober 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK