Sigurd Kielland-Brandt (f. Væggerløse 1886, d. København 1964)
Marine med bugserbåden Ymer, det første helsvejsede danske stålskib, bygget på Aalborg skibsværft. Sign. S. Kielland-Brandt. Olie på lærred. 59×75.
Proveniens: ABR auktion 265, 1971, nr. 14.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 15. januar 2018