Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Halvkugleformet skål af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1987, 70/100. Formgivet 1987. Vægt 190 g. H. maks. 8. Diam. 11,5.
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, Museet på Koldinghus, ill. i modelregister med modelnr. 596, s. 210.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Mindre bule.
838145 (Autobud) | ||
873649 | ||
838145 | ||
835280 |