2434/​771

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Halvkugleformet skål af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1987, 70/100. Formgivet 1987. Vægt 190 g. H. maks. 8. Diam. 11,5.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, Museet på Koldinghus, ill. i modelregister med modelnr. 596, s. 210.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Mindre bule.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

838145 (Autobud) 1.650 DKK
873649 1.600 DKK
838145 1.550 DKK
835280 1.500 DKK