2124/724
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Stor, oval/dråbeformet vase af lertøj modelleret med stiliserede blad-“hanke”. Dekoreret med sort/hvid dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 51.
Dette emne handles i fuldmoms
Halsen har været knækket af, og er limet på. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
40 bud