Et par halv søjler af udskåret forgyldt og bemalet træ. Med inskription om fejring af grundlæggelsen af et nyt palæ (eller en ny bygning). Kina, 19–20. årh. H. 266 cm. B. 21 cm.
Proveniens: Grosserer Louis Foghts samling
Asiatisk kunst, 29. november 2017