2103/552
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“B 123”. Et par armstole af egetræ, ryg og løs sædehynde betrukket med rødt uld, armlæn med sort skind. Udført hos Planmøbler, Århus. (2)
Litteratur: Planmøbler katalog, ca. 1950.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Undersiden af sædehynder med huller i grå dækbetræk.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag