2348/​560

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Rektangulært sammenklappeligt spisebord af teak med to endeklapper og dobbelte krydssprosser af stål. Model 162. Formgivet 1953. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73. L. 140/240. B. 90. (3)

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Kategori
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt