1822/544
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/4”. Pendel med forniklet top og bajonetfatningshus. Monteret med skærme af opalglas, skærmophæng med trådben, stemplet P.H.-4. Patented. Udført hos Louis Poulsen ca. 1930. Diam. 40.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Alle skærme i god stand. Over- og mellemskærm af originalt et-lags opalglas. Underskærm af nyere tre-lags opalglas. S-skærm medfølger ikke. Indvendig fatning er af senere dato.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag