1844/​841

Birger Kaipiainen (f. Björneborg 1915, d. 1988)

Ovalt væghængt fad af porcelæn dekoreret med motiv af frugter og bær i gult, grønt, blåt, sort og brunt på lys, iriserende bund. Udført hos Rörstrand, Sverige, signeret “R” med tre kroner, Birger Kaipiainen 87/500. H. 8. B. 46. L. 62.

Enkelte minimale overfladeridser. Ellers intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 30. oktober 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK