1844/841
Birger Kaipiainen (f. Björneborg 1915, d. 1988)
Ovalt væghængt fad af porcelæn dekoreret med motiv af frugter og bær i gult, grønt, blåt, sort og brunt på lys, iriserende bund. Udført hos Rörstrand, Sverige, signeret “R” med tre kroner, Birger Kaipiainen 87/500. H. 8. B. 46. L. 62.
Enkelte minimale overfladeridser. Ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 30. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag