1947/773
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. 12 dele køkkentøj og låg af kobber med hanke og låggreb stål, indvendigt med forsølvet overflade. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (12)
Bestående af: 2 sauterpander og et låg. Diam. 25. sauterpande. Diam. 20. Pande. Diam. 26. Pande. Diam. 22. Kasseroller med låg. Diam. 14. Gryde med låg. Diam. 20. Smørnæb. Diam. 9. Låg. Diam. 17.
Let brugspatina, inklusiv ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud