1947/​773

Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Taverna”. 12 dele køkkentøj og låg af kobber med hanke og låggreb stål, indvendigt med forsølvet overflade. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (12)

Bestående af: 2 sauterpander og et låg. Diam. 25. sauterpande. Diam. 20. Pande. Diam. 26. Pande. Diam. 22. Kasseroller med låg. Diam. 14. Gryde med låg. Diam. 20. Smørnæb. Diam. 9. Låg. Diam. 17.

Let brugspatina, inklusiv ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

15 bud

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.000 DKK