877/​320

Samuel Stroud

Samuel Stroud lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af guld, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, delvis forgyldt værk signeret S Stroud London, No. 2103. Inderste kasse glat og med optrækshul, utydeligt stemplet med engelske lødighedsstempler samt mestermærke PE og serienr. 2103, ydre kasse drevet med rokokoornamentik, fremstår ustemplet. England 18. årh.s anden halvdel. Vægt ialt 91 gr. Kassediam. 39/45 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK