Constantin Alexandrovich Westchiloff (f. Skt. Petersborg 1877, d. New York 1945)
Parti fra Capri med en pergola i måneskin. Sign. C. Westchiloff Capri. Betegnet på blændrammen med den parisiske adresse “Mr. Westchilof 14 R[ue] Davioud”. Olie på lærred. 60×81.
Proveniens: Erhvervet i slutningen af 1930'erne i Paris af nordmanden Peter Albert Gotfred Nielsen (f. Arendal 1863, d. 1954), og hjembragt til Norge i 1939, da han forlod Frankrig. Herefter denne barnebarn til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst, 7. juni 2019