2140/78
Barok lågkrus af saltglaseret stentøj med låg af sølv, rigt punslet med bladværk. Låg ilagt mønt Frederik IV... Utydelige mesterstempler. 18. årh. H. 22.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag