2115/524
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupésofa”. To-delt fire-personers kupésofa med ben af eg. Betrukket på sider, ryg og løse hynder med rødt patineret skind. Model 2194 V/H. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1989. L. 154/308. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Rund løs pøllehynde medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag