896/​520

Anker Hoffmann (f. Holte 1904, d. Lyngby 1985)

“Solskinspigen”, støbt 1943. Usign. Kunststen. H. ca. 250 inkl. sokkel.

Litteratur: “Anker Hoffmann”, København, 1984, gengivet side 8–9 (bronzeversionen). Proveniens: Støbt i kunststen i 1943 af kunstgipseren Poul Ferdinandsen med kunstneren tilladelse. “Solskinspigen” som bronzestøbning blev i 1981 opstillet i Aarhus Botaniske Have. Nuværende ejer har erhvervet værket fra kunstgipserens enke.

BEMÆRK venligst: Skulpturen er udstillet i vores afdeling 'Havnen', Sundkrogsgade 30, 2150 Nordhavn. Kan beses mandag-fredag 10–17 og lørdag 10–14.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 22. september 2020

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK