2413/​9115

Meget stort svensk udtræksbord med fem senere tillægsplader, sarg med udskårede rosetter, firsidede tilspidsede ben med kanneleringer. Gustaviansk form, delvis 19. årh. Diam. 148. Max L. 560. Hver plade B. 66.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK