2022/​501

Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)

Skænk af riopalisander, front med to skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Model 21. Udført hos Omann Jun's Møbelfabrik. 1960'erne. H. 78,5. B. 210. D. 47.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

11 bud

(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
7.000 DKK