Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Skænk af riopalisander, front med to skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Model 21. Udført hos Omann Jun's Møbelfabrik. 1960'erne. H. 78,5. B. 210. D. 47.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
11 bud