1747/1565
Rokoko og Louis XVI hovedvandsæg af sølv. Mestre Rasmus Møller, borgerskab Odense 1760 og antagelig Mathias Mortensen Bøegh, borgerskab Aarhus 1769. H. 6 og 8,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Rokoko æg mangler bunden.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag