2004/​78

Rococo vandmaskine af kobber og messing med to haner, inskription over haner, delvis gennembrudt, på cabriole ben. Stemplet. 18. årh. H. 41.

Buler, ridser og mærker. Top med brud, dele af ornamentik mangler. Låg loddet, brud på kant. Den ene hank mangler stift i den ene side, den anden mangler fæstnet med ståltråd. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK