2014/672
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 1/1”. Pendel med fatningshus af hvid bakelit monteret med skærme og bundskål af matglas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 16.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. M-skærm med mindre kanthak på bundkant og enkelte mindre kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud