1833/910
Dansk design
Fritstående skrivebord af palisander, plade med kehlet bagkant, front med seks skuffer, medeformet stel, bagside med hylde. 1960'erne. H. 70,5. B. 155. D. 74,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Ujævn falmet. Minimale kanthakker.
Moderne kunst og design, 14. august 2018
Vurdering
Hammerslag