Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par stole af riopalisander, betrukket i sæder med sort skind. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. 1960'erne. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind i sæde med revner og krakeleringer. Bagsarg på begge stole med mindre revner i årenes længderetning ved samlinger.
Moderne kunst og design, 10. marts 2020
14 bud