2022/​97

Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

“Christian III's værelse. Frederiksborg Slot”. Ca. 1920. Sign. K. J. Olie på lærred. 34,5×46.

Litteratur: Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 285.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 521, 1989 nr. 141. For yderligere proveniens, se ovenstående fortegnelse.

Minimale retoucheringer. Minimale afskalninger ved kanten.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

3.000 kr.

3.000 kr.