2009/​359

“Rococostel”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver med brogede blomsterbuketter, lågfad med guldstaffering, fane modelleret med muslingeskaller. 19. årh. (9)

Bestående af lågfad, serveringsfad og 7 middagstallerkener.

Fad med flere afslag. Fad og lågfad skæv i formen. En tallerken med større kanthak, en med hårrevne og slagmærke på fane, to med gennemgående revne. Slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag