P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Fru Henny Brodersen i lilla Fløjlskjole med Vifte staaende foran en Kamin”. 1902. Signeret samt med dedikation “Til Henny Brodersen med tak for Meget fra Krøyer”. Olie på lærred. 89×49.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 718 (her er de angivne mål 83×46 cm).
Litteratur: Peter Michael Hornung, “Peder Severin Krøyer”, 2002, omtalt og afb. s. 358: “Krøyers besættelse af Henny Brodersen holdt sig usvækket til det sidste. På en af sine sene udstillinger medtog han 15 portrætter af hende, hvilket selv modellen fandt var i overkanten. I dette sene maleri har han malet hende stående i festkjole, med hans atelier i Plantagen som baggrund.”
Da Marie forlod Krøyer, kastede han sin kærlighed på Henny Brodersen, der var gift med kæmner Hans Brodersen, og som havde taget sig af datteren Vibeke i de turbulente år efter, at Marie var blevet forelsket i Hugo Alfvén. Henny Brodersen plejede Krøyer til det sidste og sad sammen med sin mand, Krøyers datter Vibeke, og Michael og Anna Ancher omkring hans dødsleje.
Proveniens: Kæmner H. Brodersen (1923). Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 81, afbildet s. 73. Samt BR Vejle auktion 79 nr. 1050 - tjek)
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017