2048/720
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med firpasfod af aluminium. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med lyst skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Proveniens: Mogens Duus Jeppesen, indkøbschef hos Royal Hotel, København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere betrukket skind med enkelte pletter og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud