Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skab af riopalisander med to låger i front, bag hvilke hylder af ahorn. Specialbeslag og nøgler af messing. Model A 232. Udført hos C.M. Madsen for FDB, stemplet. H. 93,5. B. 122. D. 44,5.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce. Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
NB. Tekst rettet 13/1–20 - indvendigt kun med hylder.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle overfladeridser samt enkelte trykmærker. Front let falmet.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020