2004/​534 Børge Mogensen: Skab af riopalisander med to låger i front, bag hvilke hylder. H. 93,5. B. 122. D. 44,5.

Be­skriv­el­se

Skab af riopalisander med to låger i front, bag hvilke hylder af ahorn. Specialbeslag og nøgler af messing. Model A 232. Udført hos C.M. Madsen for FDB, stemplet. H. 93,5. B. 122. D. 44,5.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce. Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

NB. Tekst rettet 13/1–20 - indvendigt kun med hylder.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle overfladeridser samt enkelte trykmærker. Front let falmet.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Vur­dering

12.000 kr.

Hammerslag

12.500 kr.

(Autobud) 12.500 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.