914/​923

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Havnemolen i Höganäs. Stille eftermiddag. Sjællands Kyst i baggrunden”. Sign. C. Frederik Sørensen 1877. Olie på lærred. 82×120.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, nr. 866.

Udstillet: Charlottenborg 1877 nr. 250, solgt for 1400 kr.

Proveniens: C. F. Sørensens dødsboauktion i Kunstforeningen 27. september 1880, nr. 18. Bruun Rasmussen auktion 486, 1986 nr. 40, afb. s. 33. Bruun Rasmussen auktion 647, 1998, nr. 408, afb. s. 91.

Höganäs er et fiskerleje i Skåne kendt for sin produktion af keramik.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK