Et sæt bestående af et sort silketørklæde prydet med gyldent print, samt et silketørklæde prydet med print i form af blomster og svampe i pinke, røde, grønne og brune nuancer på hvid baggrund og med mørkebrun kant. Ca. 87×87 og 89×89 cm. (2)
Det sorte silketørklæde fremstår med alders- og brugsslitage og nogle pletter. Lyse silketørklæde fremstår med minimale alders- og brugsspor. Alle mål er cirkamål.