Erik Kolling Andersen (f. 1921)
Skammel med stel af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1953. Udført hos snedkermester Peder Pedersen.
Model først præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 250–251, 296–297.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med smuds, pletter og nogle defekter på skind og kedder. Skind ligeledes med overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018