899/​1052

Vasili S. Semenov (, Moskva 1884)

Russisk thedåse af sølv med tilhørende prop, indvendig forgyldt, dekoreret med niello-arbejde i form af fire portalformede arkitekturpartier fra Moskva med Det Store Kreml Palads, Sukhareva Tårnet (nedrevet 1934), Vasili Katedralen og Spasskaya Tårnet, herimellem blomster og bladværk samt geometriske mønstre, låg med identisk dekoration. Vasili S. Semenov, guardein Vasili Alexandrovich Petrov, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 490 g. H. 12. B. 9.

Proveniens: Ægteparret Nadejda (Nadja) Lindemann, f. Danilovna Borodina (f. Vladivostok 1898, d. Frederiksberg 1982) og Georg Emanuel Lindemann (f. København 1896, d. Frederiksberg 1991). Han arbejdede som telegrafist i årene omkring den russiske revolution i 1917 for Store Nordiske Telegrafselskab. Han mødte sin tilkommende hustru i området omkring Vladivostok, hvor de blev gift og bosatte sig. Her fødtes også deres søn i 1920. I slutningen af 1930'erne flyttede de til Danmark, medbringende bl.a. denne thedåse. Herefter deres barnebarn til idag.

Det vedhæftede fotografi viser det modne ægtepar Lindemann i deres hjem i Denmark. Den nævnte thedåse ses i baggrunden til højre, stående på skænken.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. november.

Russisk kunst, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK