Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Italiensk landskab med to munke der spejder over Vico Equense nord for Sorrent. 1836. Sign. F.P. Olie på pap monteret på plade. 31×43.
Petzholdt opholdt sig i Vico Equense i sommeren 1836.
Retoucheringer. Overfladeridse. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020