1949/​508

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol med stel af stål. Sider, sæde og ryg betrukket med råhvidt skind. Model EJ 100. Designet 1960. Udført og mærket med label hos Erik Jørgensen, stemplet 14. Dec. 2005.

Litteratur: Johan Møller Nielsen. “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 71–72.

Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, 1999, s. 121.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag