2315/​809

Kirsten Høm (f. Frederiksberg 1906, d. 2003)

Interiør med kvinde. Sign. Kirsten. Olie på lærred. 88×67.

På bagsiden signeret udstillingsetiket fra Charlottenborg.

Kirsten Høm er uddannet fra Kunstakademiet, og i sine studieår blev det til flere udlandsture, herunder Paris, der var en yndet by for inspiration blandt flere kvindelige kunstnere fra hendes generation. Hun er kendt for sine portrætter, der ofte var bestillingsarbejde. Hertil malede Høm også landskaber fra Bornholm, hvor hun ofte opholdte sig. Hun var i en periode gift med maleren Paul Høm.

Behov for let overfladerensning. To stødmærker. Mindre afskalninger.

Moderne kunst og design, 11. april 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag