2249/557
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/3”. Fritstående tre-pers. sofa med stel af stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført 1985 hos Fritz Hansen, med etiket herfra. L. 198.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust på stel. Skind med pletter og smuds. Slitage på keder.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag