2249/​557

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31/3”. Fritstående tre-pers. sofa med stel af stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført 1985 hos Fritz Hansen, med etiket herfra. L. 198.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust på stel. Skind med pletter og smuds. Slitage på keder.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK