Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Opstilling med stenkrukke og flasker, 1956. Sign. Ruth Smith; titel og datering på blændrammen. Olie på lærred. 70×90. Uindrammet.
NB: “Still life” is corrected to: “Still life with stone jar and bottles”, 1956
Udstillet: “Ruth Smith”, Listasavn Føroya, Torshavn, 2007.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021