1947/466
Spadserestok af mahogni og messing med hemmelig lommelærke, greb med indbygget kompas og solur. L. 90. Samt søkikkert af messing, i tilhørende kasse af mahogni med messingplakette. 25×33 mm. L. 14–33. 20. årh. (2)
Kasse med minder fineerskader. Kompas løs. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud