1239/159
I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
Et orlogsskib i høj sø, gående agten for tværs på bagbord halse. Sign. C. R. Olie på lærred. 61×116.
Flere større reparationer/lapper på bagsiden.
Ældre malerier og antikviteter, 24. september 2012
Vurdering
Hammerslag