Kommode af guldstafferet nøddetræ og -rod med tilhørende spejl. Kommode med tre skuffer, dekoreret med listeintarsia, udskåret med blomster, bladværk og rocailler, cabriole ben. Spejl af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlfelt, rigt udskåret med gennembrudt ornamentik. Udført og nummereret hos Georg Kofoed. Rokoko form. 20. årh.s begyndelse. Kommode H. 81. B. 72. D. 42. Spejl H. 105. B. 51. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022