922/​773

Dansk møbeldesign

Et par lænestole med ben af bøg. Betrukket med gråbrun lammeskind. Udført ca. 1950'erne, Danmark. (2)

God restaureret stand. Ben med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Ompolstret med lammeskind.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

35.000–40.000 DKK

Hammerslag