922/773
Dansk møbeldesign
Et par lænestole med ben af bøg. Betrukket med gråbrun lammeskind. Udført ca. 1950'erne, Danmark. (2)
God restaureret stand. Ben med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Ompolstret med lammeskind.
Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024
Vurdering
Hammerslag