2119/811
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cylindrisk marmeladekrukke af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med brun og grønlig glasur. Sign. monogram, 128. Med tilhørende låg af sterlingsølv samt marmeladeske af rustfrit stål og sølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, 1943. Vægt i alt ca. 43 g. H. 10. Diam. 7. (3)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag