2109/​831

Dansk møbeldesign

“Mobilia”. 42 numre af tidsskriftet med artikler og annoncer om danske møbler, design, kunsthåndværk, belysning og udstillinger i perioden 1962–64 og 1973–74. Enkelt, dobbelt og et firedobbelt nummer. Dansk, engelsk, tysk og fransk tekst. Format 26×26. (16)

Bestående af:

1962. No. 80, March. No. 81, April. No. 84, July, No. 87, October, indbundet.

1963 Komplet. No. 90–101, January-December. Indbundet i to bind.

1964 Komplet. No. 102–113, January-December. Indbundet i to bind.

1973. No. 210–218, January-September. No. 221, December.

1974. No. 230–233, December, 4-dobbelt nummer. One Hundred Great Danish Design.

Fremstår med alders- og brugsslitage,

Fra i Aarhus

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Dette emne er udgået