2049/810
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Et par tidlige udendørslamper af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Nyere skruer og nitter på skærme. En med senere messingring på stamme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud